News Photo

Vücut Geliştirmede Motivasyonu Arttırma Teknikleri

Vücut geliştirme sporu birçok insan tarafından yapılıyor. Bu sporda önemli etkenlerden biri de şüphesiz motivasyondur. Aynı zamanda vücut geliştirme sporuna başlamak isteyenler veya yeni başlayanlar tarafından en çok merak edilen konuların başında da spora nasıl motive olunacağı yer alır.

Motivasyon hem vücut geliştirme sporunda daha iyi antrenman yapmayı hem de daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayabilir. Motivasyon eksikliği nedeni ile birçok insan vücut geliştirme sporunu bırakabiliyor. Bu yüzden motivasyon artırma teknikleri ile spora daha kolay başlamak ve devam etmek önemlidir. Motivasyonu fazla olan kişilerin vücut geliştirme antrenmanları da daha verimli bir şekilde geçer. Bu yazıda motivasyon arttırmak için yapılabilecek bazı davranışlar hakkında bilgiler yer alıyor.

 

Motivasyonunuzu Düşüren Kişilerden Uzak Durun

Vücut geliştirme sporunda motivasyonu arttırmadan önce yapılacak daha önemli bir şey vardır. Bu ise motivasyonunuzu düşüren kişilerden uzak durmak. Çünkü vücut geliştirme sporunda sürekli olumsuz yorum yapan kişiler, motivasyonu düşürür. Bu yüzde de motivasyonunuzu düşüren ve sizi kötü etkileyen kişilerden uzak durmanız gerekir. Bu kişiler yüzünden motivasyonunuzu arttırmanız işe yaramayabilir. Çünkü olumsuz yorumlar ve yapamayacağınızı söyleyen kişiler, sizi vücut geliştirme sporundan soğutabilir.

Kendiniz için bu kişilerden uzak durmanız ve motivasyonunuzu düşürmelerine izin vermemeniz gerekir. Böylelikle vücut geliştirme sporu için daha kolay motive olabilir ve istek düzeyinizi arttırabilirsiniz.

 

Sizi Destekleyecek Arkadaşlarınız İle Spor Yapın

Motive olmak için vücut geliştirme sporunu bir veya daha fazla arkadaşınız ile yapabilirsiniz. Destekleyici arkadaşlar ile spor yapmak her zaman faydalıdır. Çünkü bu arkadaşlar sizlere yardımcı olur ve spor için motive olmanızı sağlar. Arkadaşları ile spor yapan kişilerin daha uzun süre vücut geliştirme yaptığı ve kolay motive olduğu görülüyor.

Sizleri destekleyen bir arkadaşınız ile spor yaptığınız zaman, motivasyonunuzu arttıran biri olduğunu bilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınız antrenmanlarda da size yardımcı olur. Böylelikle spora gitmeniz için bir sebebiniz daha olmuş olur.

Müzik Dinleyin


Spor yapan kişilerin motivasyon için yaptığı şeylerin başında müzik dinlemek gelir. Vücut geliştirme de dâhil bütün sporlarda müzik dinleyerek motive olmak mümkündür. Sevilen şarkılar hem kişiyi daha iyi bir havaya sokar hem de antrenmanı daha kolay tamamlamasını sağlar. Aynı zamanda gaza getiren şarkıları dinlemek, motivasyon arttırmak için kullanılan en etkili yollardan biridir. Bu şarkılar kişinin daha istekli ve hazır olmasını sağlar. Böylece antrenmana gitmeye daha istekli olunur.

Vücut geliştirme sporunda antrenmanlara başlamadan önce ve antrenman sırasında şarkı dinleyerek motivasyonunuzu ciddi bir şekilde arttırabilirsinizVücut geliştirmeye özel şarkı listeleri ile kendinizi her zaman enerjik ve istekli hissedebilirsiniz. Şarkıların insan psikoloji üzerinde etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Müzik dinleyerek motive olunabilir ve bu etki faydalı bir şekilde kullanılabilir.

 

Rekabetten Faydalanın

Vücut geliştirmede motivasyon arttırmak için rekabetten faydalanmak çok işinize yarar. Yani bir rekabet içinde olduğunuz takdirde motivasyonunuz artar. Bunun için arkadaşlarınız ile birlikte vücut geliştirme sporu yapabilir ve dostça rekabetler oluşturabilirsiniz. Bu rekabetler sonucunda da motivasyonunuzun daha fazla olduğunu hissedebilirsiniz. Aynı zamanda antrenman yapılan yerde bir ayna bulunması da motivasyonu artırabilir. Antrenman yaptıkça kişide bir değişim meydana gelir. Zaman içinde vücudun gelişimi ayna yardımı ile sürekli gözlemlenebilir ve bu sayede de başarı elde edildikçe motivasyon artırılabilir.


Motivasyon arttırmak için hem arkadaşlarınız ile hem de kendiniz ile rekabet içinde olabilirsiniz. Rekabet, motivasyon arttırma teknikleri arasında oldukça fazla kullanılır ve çok işe yarar. Bunun yanında kısa vadeli bir hedef koyarak arkadaşlarınız ile iddiaya girmeniz de sizi motive edecek olan bir diğer unsurdur.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

SEVİLAY CLUP SPOR MERKEZİ Spor Branşlarımız dan faydalanmak ister misiniz?