News Photo

Vücut Geliştirme Yarışmalarına Nasıl Katılırım?

Çoğu insanın en büyük hayali mükemmel bir vücuda sahip olmaktır. Uzun süreli çalışıp emek verdikten sonra dilediği vücuda sahip olan kişiler motivasyonunu artırmak için ve sporu hiç bırakmamak için vücut geliştirme konusunda kendine daha fazla artı katacak çeşitli yarışmalara katılmak isterler. Yarışmalara katılmak gibi niyetiniz ve düşünceniz var ise yarışmaların tüm koşullarını öğrenerek tüm çalışmalarınızı bu yarışmalara göre yapmanızda fayda var. Ancak uzun bir uğraş ve sabır gerektiren bir iş olmasından dolayı sabırlı bir şekilde azimle çalışarak bu yarışmalara katılabilirsiniz.

Vücut geliştirme yarışmalarına katılma şartları nelerdir? Jüri üyelerine nasıl davranılmalıdır? Yarışmalara nasıl hazırlanılmalıdır?

 

Yarışmaya Katılım Şartları Nelerdir?

Vücut geliştirme yarışmalarına katılmaya karar verdiğiniz zaman yarışma katılım şartları arasında kas kütlesi yer alıyor. Tüm yarışmacılar kas kütlesine göre belirlenerek yarışmalara katılır. Öncelikli olarak kas kütlenizin kesinlikle gelişmiş olması gerekir.

İkinci ve önemli kıstas ise yağsız bir vücut sahibi olmaktır. Kasların görünümünün ihtişamlı olması, tüm kas detaylarının keskin bir şekilde belli olması gerekir. Yarışma kurallarında en önemli detayda budur. Yarışmacıların vücutlarının bu şekilde gözükmesi jüriler tarafından yarışmacının tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Aynı zamanda kas liflerinin detaylarının vücuda bakıldığı zaman gözükmesi, damarlarının gözükmesi, hatların belirginliği vücut geliştirme yarışmalarına katılım oranlarında büyük artı sağlar.

Jüri Üyelerini Etkileyin

Bir vücut geliştirme yarışması izlediğiniz zaman ilk gözünüze çarpan kişi büyük sporcudur. Ancak duruma bu şekilde bakmak yanlıştır. Her zaman daha az yağ kütlesi ile adından söz ettirmeyi başararak yarışmaya katılan ve yarışmayı kazanan kişilerden ilham alınıp bu yarışmalara o şekilde katılmak gerekir.

Bir diğer en önemli nokta ise vücudun orantısıdır. Vücudunuzun mutlaka her noktasının orantılı olması gerekir. Örneğin; göğüsleriniz az gelişmiş kollarınız daha yoğun gelişmiş ise bu yarışmaya katılımınız zor olacaktır. Denge de olan bir vücut ile jüri üyesini etkilemeyi başarabilirsiniz.

 

Düzenli Spor Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Spor yapmak fiziksel kondisyonun gelişmesinde en büyük etken olan bir aktivitedir. Düzenli bir şekilde spor yapmış olduğunuz zaman hem fiziksel olarak hem de sağlık açısında gelişim gösterdiğinizi fark edebilirsiniz. Spor yapmamanın birçok dezavantajları olması bir yana spor yapmanın da kişiye sağladığı avantajları bulunur. Spor yapmanın avantajları şu şekildedir;

  • Metabolizma hızınız yükselir
  • Kas kütleniz artar
  • Yağ oranınız düşer
  • Kan akışınız hızlanır
  • Oksijen akış oranınız hızlanır.

 

Kilo Verme Hızınız Artar

Egzersiz bittikten sonra vücudunuz normalden daha fazla yağ yakar ve zamanla kilo vermeniz daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Egzersizinizin üzerinden birkaç saat geçtikten sonra kendinizi huzurlu ve daha özgüvenli hissedebilirsiniz. Kan basıncınızın normal olması bir yana uyku kalitenizin artmasını da sağlanmış olur.

Düzenli egzersiz ve spordan sonra kalbiniz ve kan damarlarınız daha iyi bir şekilde çalışır. Kendinizi daha güçlü hissederek daha dinç olursunuz. Vücudunuz da ki kanda olan şeker hücresi düzenli değil ise spor ile dengede tutabilirsiniz. Stres hormonlarınız spor ile birlikte daha düzenli olur ve yaşadığınız tüm streslerinizin spor yaparak daha dayanıklı olmanızı sağlar.

Orta yaşta spor
Via creozavr / Pixabay

 

Birkaç Yıl Düzenli Egzersizde Ne Gibi Değişimler Olur?

Düzenli olarak 1 ay bile egzersiz yapsanız vücudunuzda ki değişimleri direkt olarak anlayabilirsiniz. Bu değişimler siz ne kadar spor yaparsanız yapın sizi takip edecek ve iyi yönde sizlere artılar katacaktır. Özellikle düzenli sporu 1 yılı aşkın süredir yapan kişilerde erken yaşlanma ve kırışıklık gibi durumlar daha ileri dönemde gerçekleştirir. Hayat kaliteniz ve standardınızda gelişim olur. Kendinizi daha sağlıklı ve güçlü hissederek güne daha farklı bir şekilde uyanabilirsiniz. Yorgun uyandığınız sabahlar son bulmuş olur. Her gün vücudunuzdan daha memnun bir şekilde uyanarak her geçen gün daha iyiye gidebilirsiniz. Günde en az bir saat bile egzersiz yapıyor olsanız vücudunuz için oldukça iyi olacaktır. Artık merdivenden çıkarken, ufak tempoda koşarken nefes nefese kalma durumunu spor ile birlikte rafa kaldırabilirsiniz.

 

Vücut Gelişimi İçin İstikrarlı Olun

Vücut gelişiminin en önemli durumları arasında istikrar vardır. Siz ne kadar istikrarlı olursanız dilediğiniz ve hayalinizdeki vücudunuza da kısa süre içerisinde kavuşabilirsiniz. Vücut geliştirme uzun süreli olarak sabır gerektiren bir süreçtir. Bu süreci hiç sıkılmadan hallederseniz vücudunuz kısa bir süre içerisinde şekillenmeye başlar ve şekillendikçe de sizin spora olan merakınız giderek artar. Bir de bakmışsınız spora daha aşina bir hale gelmişsiniz.

Vücut gelişiminde istikrarlı olduğunuz takdirde hayatınızdaki değişimler her geçen saat artarak devam edecektir. Sizler de ister spor salonuna yazılarak isterseniz de kendinizin belirlediği bir program ile egzersiz ve spor yaparak vücudunuzu geliştirebilirsiniz. Çeşitli ağırlık kaldırma çalışmaları, bacak egzersizleri, mekik ve şınav gibi düzenli çalışmalar yaparak vücudunuzu geliştirerek daha özgüven sahibi olabilirsiniz.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

SEVİLAY CLUP SPOR MERKEZİ Spor Branşlarımız dan faydalanmak ister misiniz?