News Photo

FİTNESS YARIŞMALARI NEDİR? NASIL YAPILIR?

Vücut Geliştirme ve Fitness Yarışmaları Yönetmeliğine Göre yarışmaya katılan sporcular belli bir kriterde olmalıdır. Yarışmacılar, düzenli spor, yoğun egzersiz programının ardından kriterler sağlandığı sürece yarışmalara katılabilir. Vücut Geliştirme yarışmasının şartları gibi ağır kuralları yoktur. Bayanlar kategorisinde yarışan sporcuların mayo seçimi kendilerine bırakılır. Topuklu ayakkabı veya spor ayakkabı seçimi de bizzat onlara aittir. Vücut Geliştirme yarışmasında bildiğiniz gibi takı, herhangi bir metal aksesuar kesinlikle yasaktı. Fakat Fitness için aynı şey söz konusu değildir. Bayan sporcular takı konusunda serbest bırakılmıştır. Bunun nedeni Fitness sporunun Vücut Geliştirme sporuna göre estetik olmasıdır. Belirtilen kurallar gereği bayanlar mayo veya bikini seçimi yaparken kaba etin ½ sini dışarda bırakacak şekilde seçim yapmalıdır. Üst bikini için de sırt kısmındaki adaleleri kapatmayacak şekilde seçim yapılmalıdır. İzin verilmeyen tek şey, bikinin alt kısmının ip ve tanga benzeri olan parçalardır.

Fitness Yarışmaları Nedir Nasıl Yapılır

Yönetmeliğe Göre Fitness Yarışması;

Yarışmaların hepsi Federasyon, merkez ve taşra teşkilatlarınca düzenlenir ve Genel Müdürlüklerin denetimi ile yapılır. Uluslararası yarışmalar, Bölgesel yarışmalar, Ferdi Yarışmalar ve Türkiye Kulüpler arası şampiyonalar olmak üzere 4 ana başlıkta yapılır. Özel yarışmalarda resmi yarışmaların dışında kalan yarışmalardır. Bunu da belirtmek gerekir, tüm yarışmalar IFBB tarafından belirlenen kurallara göre yapılır.

Fitness yarışmalarında sıklet sınırlaması konulmamıştır. Sadece boy sınırlaması vardır. 160’e kadar ve 160 ve üstü olacak şekilde olmalıdır. Bu yarışmaya görme ve işitme engeli olmayan tüm engelli sporcular da katılabilir. Onlar için de ne boy ne de sıklet sınırlaması konulmamıştır.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

SEVİLAY CLUP SPOR MERKEZİ Spor Branşlarımız dan faydalanmak ister misiniz?